nyheder

Melodi Grand Prix 2021: Se favoritterne og sammenlign oddsene

Finalen i årets Melodi Grand Prix nærmer sig. Vi ser i den forbindelse på oddsene, så du hurtigt og nemt kan se og sammenligne oddsene, inden du spiller på de forskellige lande til at vinde Eurovision 2021 via din odds apps.
 
Årets Eurovision Song Contest finder sted i den hollandske by, Rotterdam, hvorfra i alt 26 lande dyster om at vinde Melodi Grand Prix 2021.
 

Melodi Grand Prix 2021 odds


© Adobe Stock / o_kosta

Melodi Grand Prix 2021: Struktur og stemmer

Eurovision Song Contest 2021 består af to semifinaler og en finale, der holdes lørdag den 22. maj.
 

  • Semifinale 1: 18. maj
  • Semifinale 2: 20. maj
  • Finale: 22. maj

 
Tyskland, Italien, Holland, Spanien, Storbritannien og Frankrig har alle fået et form for freebet, da de alle er klar til finalen, mens henholdsvis 16 og 17 lande kæmpede i de to semifinaler. Herfra gik 10 lande videre fra hver semifinale.
 
De to semifinaler så således ud:
 

Semifinale 1Semifinale 2
LitauenSan Marino
SlovenienEstland
RuslandTjekkiet
SverigeGrækenland
AustralienØstrig
NordmakedonienPolen
IrlandMoldova
CypernIsland
NorgeSerbien
KroatienGeorgien
BelgienAlbanien
IsraelPortugal
RumænienBulgarien
AserbajdsjanFinland
UkraineLetland
MaltaSchweiz
 Danmark

Melodi Grand Prix 2021 – Favoritterne

To-tre lande skiller sig ud, når man ser på bookmakernes odds på en vinder af finalen i Melodi Grand Prix 2021.
 
Her topper Italien og Frankrig listen hele vejen rundt, mens Malta er et godt bud på en lille outsider. Se og sammenlign oddsene på hvem der vinder Eurovision 2021 og se, hvor du bør overveje at sætte din betting bonus.
 
Oddset på især Italien er også faldet markant ovenpå semifinalerne, så rammer bookmakerne plet, så er det på Italien, at pengene skal sættes.
 

Eurovision 2021
Vinder Eurovision 2021Bwin BonusComeOn! BonusOnsideBetting BonusBetfair Bonus
Italien3.302.903.202.00
Frankrig4.503.754.004.00
Malta7.507.007.006.00
Cypern67.0067.0067.0075.00
Island15.0013.0013.0014.00
Bulgarien67.0041.0041.0050.00
Schweiz8.508.008.007.00
Ukraine10.008.008.008.00
Litauen67.0067.0067.0050.00
Rusland101.00101.00101.0075.00
Sverige101.0053.0056.0075.00
Finland21.0019.0019.0025.00
Grækenland101.00101.00101.0075.00
Norge101.00101.00101.00100.00
San Marino34.0041.0041.0050.00
Aserbajdsjan101.00126.00126.00100.00
Belgien301.00401.00401.00100.00
Israel101.00251.00251.00100.00
Moldova301.00401.00401.00100.00
Storbritannien501.00401.00401.00100.00
Tyskland501.00501.00501.00100.00
Portugal51.0034.0034.0025.00
Serbien101.00101.00101.00100.00
Holland501.00401.00401.00100.00
Spanien501.00501.00501.00250.00
Albanien501.00501.00501.00100.00

Hurtigt dansk farvel ved Melodi Grand Prix 2021

Med 10 ud af 17 lande der gik videre fra Danmarks semifinalepulje, så var oddsene i den grad imod Fyr & Flamme, der vandt det danske Melodi Grand Prix 2021 med sangen ”Øve os på hinanden”.
 
Bookmakerne havde også Danmark i den tunge ende, når det kom til odds på at vinde Eurovision 2021. Så det var ikke en stor overraskelse, at det blev til et dansk exit allerede i semifinalen.


Oddsene er opdateret fredag den 21. maj kl. 16:00. Spil ansvarligt. Regler og vilkår gælder. 18+ år.

forrige artikel
Ishockey VM 2021: Oddssammenligning og spilforslag
næste artikel
Bwin: Spil på finalen i Europa League og få et 100 kr. freebet!