Eurovision er blandt de store årlige events, som kan samle utroligt mange seere over hele Europa. Deltagelsen i Eurovision er også en stor tradition i Danmark. Du kan også oddse på Eurovision.

Få din ultimative Eurovision odds guide, så du kun skal et sted hen for at få alt, hvad du skal vide om Eurovision betting. Se også hvordan du kan finde din Eurovision bookmaker og se, hvilke odds du kan spille på ved årets Eurovision.

Eurovision 2022 finder sted i Torino, Italien. Konkurrencen er her delt op i to semifinaler, som afvikles den 10. og den 12. maj, inden finalen finder sted den 14. maj. I 2022 er der 41 lande, som deltager i Eurovision.

Italien, Tyskland, Frankrig, Spanien og Storbritannien er allerede kvalificeret til den store finale den 14. maj. De resterende finalister findes via de to semifinaler, hvor de 10 lande i hver semifinale, der får flest stemmer, går videre til finalen. Der vil altså være 25 lande med i Eurovision 2022 finalen.

Du kan også oddse på Eurovision.

Eurovision odds: Sådan oddser du på Eurovision

Når Eurovision Song Contest nærmer sig – og de danske Melodi Grand Prix odds er afgjort i marts, så gælder det den store internationale finale i maj.

Op til finalen i maj kan du hos bookmakerne finde Eurovision odds på flere udfald. Vi gennemgår her en række af de mest populære odds, så du kan finde den bedste Eurovision bookmaker blandt de bedste bookmakere.

Du kan i månederne op til Melodi Grand Prix finde odds på, hvem der skal være det danske Eurovision-bidrag. Når de enkelte landes deltagere er fundet i løbet af forårets første måneder, vil bookmakerne løbende udgive deres Eurovision odds.

Hvis du har en god finger på Eurovision-pulsen, så kan du hurtigt finde frem til bookmakernes favoritter og dermed nemt lave en odds bonus sammenligning, så du kan få de bedste Eurovision odds.

Vi opdaterer løbende siden her med de aktuelle Eurovision odds, så du kan holde dig opdateret på, hvor du får mest for pengene, når det gælder Eurovision betting.

Eurovision odds: Det kan du spille på

Eurovision er delt op i flere dele, da der også er to semifinaler. Dermed kan du spille på flere af de samme odds flere gange i løbet af årets Eurovision.

Du kan først og fremmest finde Eurovision odds på, hvem der vinder den enkelte semifinale, ligesom du kan spillet på en vinder af Eurovision-finalen og dermed en vinder af Eurovision.

I Eurovision-semifinalerne kan du også spille Eurovision betting på, om de enkelte lande går videre til finalen, samt om land A får flere point end land B. Du kan også finde odds på, hvor mange point og 12-taller de enkelte lande får.

Disse odds kan du spille på i både de to finaler og den store Eurovision-finale. Hvis du er ny med Eurovision betting, kan du dermed teste dig selv af i forhold til Eurovision odds i løbet af semifinalerne, inden det går løs i den store finale.

Bookmaker Eurovision: Her kan du spille på Eurovision

Bookmaker Eurovision er noget af det, som mange oddsere leder efter i dagene op til finalen i maj. Hvis du er en af dem, der gerne vil vide, hvilke danske bookmakere, der tilbyder Eurovision odds, så kan du finde dem her. Vi opdaterer løbende listen med odds fra en række udvalgte bookmakere, der er ude med aktuelle Eurovision odds.

Vinder
Bet365 bonusUnibet bonusComeOn bonus
Ukraine1.331.341.31
Storbritannien7.008.007.00
Sverige8.008.007.00
Italien13.0013.0013.00
Spanien17.0020.0017.00
Grækenland51.0051.0051.00
Polen51.0051.0051.00
Serbien51.0051.0051.00
Norge67.00101.0067.00
Holland81.00101.0081.00
Moldova151.00151.00126.00
Tjekkiet151.00251.00151.00
Frankrig251.00201.00201.00
Finland251.00226.00201.00
Australien251.00201.00151.00
Portugal251.00201.00201.00
Armenien251.00251.00251.00
Estland251.00201.00201.00
Island 301.00301.00251.00
Aserbajdsjan301.00301.00301.00
Schweiz401.00301.00251.00
Belgien501.00401.00251.00
Tyskland501.00501.00301.00
Litauen501.00401.00301.00
Rumænien501.00501.00301.00

Fra at være noget af en outsider er Ukraine strøget ind som favoritter til at tage sejren ved årets Eurovision foran Italien og Sverige. Italienerne var dog favoritter forinden, så det kan godt ligne en afstemning, hvor det ikke kun er det musikalske bidrag, der spiller ind.

Danmark, ja, der ligner det et år, hvor det danske bidrag næppe kommer i nærheden af topplaceringerne. Danmark ligger næsten helt i bund på bookmakernes liste. Du kan se de tre topfavoritter og Danmarks bidrag herunder:

Kalush Orchestra - Stefania - Ukraine 🇺🇦 - Official Music Video - Eurovision 2022
Mahmood & BLANCO - Brividi - Italy 🇮🇹 - Official Music Video - Eurovision 2022
Cornelia Jakobs - Hold Me Closer - Sweden 🇸🇪 - Official Music Video - Eurovision 2022
Reddi - The Show - Denmark 🇩🇰 - Official Music Video - Eurovision 2022
bet365
hotrecommended
Maksbonus
1.000 kr.
Procent
100%
Unibet
top
Maksbonus
1.000 kr.
Procent
100%
Bwin
top
Maksbonus
1.000 kr.
Procent
100%
Karamba
new
Maksbonus
1.000 kr.
Procent
100%
ComeOn
Maksbonus
1.000 kr.
Procent
100%
Betfair
Maksbonus
1.000 kr.
Procent
100%
Regler og vilkår gælder. 18+ | Spil ansvarligt | Reklame.

Live Eurovision betting

Nogle bookmakere tilbyder også livebetting på Eurovision. Her kan du løbende følge med og spille på, hvordan de enkelte landes bidrag ender i den store konkurrence. Her gælder det om at følge med løbende under selve konkurrencen.

Hvis du vil livebette på Eurovision, så kan det være en fordel af downloade de forskellige bettingapps, så du kan spille mobil betting under konkurrencen.

Eurovision historie og danske vindere

Eurovision og Melodi Grand Prix er efterhånden blevet en stor tradition i mange europæiske lande – blandt andet Danmark. Den første Eurovision Song Contest blev afholdt i 1956 med deltagelse af 14 lande. Danmark var ikke med her, men kom med året efter sammen med Østrig og Storbritannien.

I 1963 blev det til den første af blot tre danske Eurovision-sejre, da Grethe og Jørgen Ingemann vandt Eurovision 1956 med sangen “Dansevise”.

Gennem årene har Danmark ikke været med i flere omgange. Derfor har der også været flere omgange, hvor der ikke har været holdt Melodi Grand Prix i Danmark. Seneste år, hvor der ikke har var Melodi Grand Prix i Danmark, var 2003 – og dermed heller ikke dansk deltagelse i Eurovision 2003.

Det var et dyk ovenpå den store succes få år forinden, da Brødrene Olsen vandt Eurovision i 2000 med “Smuk som et stjerneskud” – eller “Fly on the Wings of Love”, som sangen hed på engelsk. Året efter fik Rollo og King sammen med Signe Svendsen en andenplads med “Der står et billed’ af dig på mit bord”.

Den seneste danske Eurovision-sejr kom i 2013, da Emmelie de Forest vandt med sangen “Only Teardrops”.