nyheder

Wimbledon 2022 oddsoptakt

Bliv klædt på til at oddse på den 135. udgave af Wimbledon, der begynder den 27. juni, med vores store oddsoptakt til Wimbledon 2022. Få de bedste Wimbledon odds og se, hvordan oddsene fordeler sig på både favoritterne og de to danske profiler, Holger Rune og Clara Tauson.

Udover en oddssammenligning får du også muligheden for at se, hvordan du kan få et oddstilbud fra en bookmaker med dansk licens.

Wimbledon odds, Wimbledon 2022

Wimbledon 2022 odds: Herresingler

Med danske briller er nok især herresinglerne interessante i år ovenpå Holger Runes flotte bedrifter ved French Open.

For den unge dansker er der dog en udfordring forbundet med deltagelsen ved Wimbledon, idet Rune mest har gjort sig på grusbanerne, mens Wimbledon som bekendt spilles på græs.

Holger Rune er derfor ikke at finde blandt bookmakernes favorit, når det gælder odds på en kommende vinder af Wimbledon. Her er det den forsvarende mester, Novak Djokovic, der klart topper favoritlisten, mens Rafael Nadal og Matteo Berrenttini topper listen over outsidere til at tage Wimbledon-trofæet.

Se bookmakernes top 10 på odds over hvem der vinder herrernes turnering ved Wimbledon 2022 her:

Vinder
Unibet bonusBwin bonusComeOn bonusLeoVegas bonus
Novak Djokovic1.801.831.831.74
Matteo Berrettini7.006.506.506.75
Rafael Nadal8.008.009.007.50
Carloz Alcaraz16.0013.0015.0015.00
Hubert Hurkacz16.0015.0016.0015.00
Felix Auger-Aliassime18.0017.0019.0017.00
Martin Cilic26.0026.0034.0025.00
Stefanos Tsitsipas26.0023.0026.0025.00
Nick Kyrgios34.0026.0031.0034.00
Andy Murray67.0041.0081.0067.00
Holger Rune301.00301.00401.00301.00
Oddsene er opdateret fredag den 24. juni kl. 17:00

Wimbledon odds 2022: Damesingler

Mens Novak Djokovic topper favoritlisten hos herrerne, så gør Iga Swiatek det næsten i lige så overlegen stil i damernes singleturnering ved Wimbledon 2022. Du får dog et lidt højere odds på Swiatek end Djokovic, hvis du spiller på hende til at vinde damernes singleturnering via en odds app.

Her kan du se, hvordan oddsene på top 10-favoritterne og danske Clara Tauson fordeler sig:

Vinder
Iga Swiatek2.502.602.502.43
Ons Jabeur11.009.509.0010.50
Cori Gauff12.0014.0013.0011.50
Jelena Ostapenko15.0018.0017.0015.00
Simona Halep17.0016.0017.0017.00
Petra Kvitova19.0026.0023.0018.00
Belinda Bencic21.0021.0023.0020.00
Beatriz Haddad Maia21.0021.0023.0020.00
Serena Williams21.0019.0021.0020.00
Bianca Andreescu23.0026.0029.0023.00
Clara Tauson201.00251.00101.00201.00
Oddsene er opdateret fredag den 24. juni kl. 17:00

Sådan får du en Wimbledon odds bonus

Lige nu kan få du en Wimbledon odds bonus hos flere bookmakere i form af en indbetalingsbonus, når du opretter en bruger og foretager en indbetaling.

Hos de fire bookmakere, som vi har anvendt i vores oddssammenligninger, kan du få følgende bonusser, som kan bruges i forbindelse med Wimbledon odds, hvis du vel at mærke spiller odds, som holder sig indenfor de angivne bonuskrav. Dem kan du læse mere om i vores bonusanmeldelser af de forskellige oddsbonusser.

  • Unibet: 100% op til 1.000 kr.
  • Bwin: 100% op til 1.000 kr.
  • ComeOn: 100% op til 500 kr.
  • LeoVegas: 100% op til 1.000 kr.

Husk regler og vilkår gælder. Spil ansvarligt. 18+ år.

forrige artikel
Champions League final4 optakt og odds
næste artikel
ComeOn: Spil på Wimbledon med oddsforsikring