EM-feberen raser i hele Europa, hvor kampen om trofæet spidser mere og mere til. Det gør også kampen om topscorertitlen og titlen som Europas målkonge.

Sidste gang delte Cristiano Ronaldo og tjekkiske Patrik Schick topscorertitlen med hver fem scoringer. Bliver det til en ny topscorertitel til Ronaldo, eller bliver det Harry Kane, Kylian Mbappe eller en helt anden, der bliver topscorer ved EM 2024? Eller måske en Rasmus Højlund kan komme i spil der?

Vi finder frem til de bedste odds på EM-topscorer til dig, går igennem favoritterne til den gyldne støvle ved EM 2024 og selvfølgelig præsenterer dig for det bedste bonus odds. Så læs med her og bliv lidt klogere på, hvem der er favoritter til at hamre kasserne ind til sommer og hvilke EM 2024 odds der findes lige nu.

EM topscorer odds

Nedenfor kan du se de gældende odds for topscorerprisen blandt vores favorit-bookmakers, når det kommer til betting i Danmark.

Bet365 bonusBetsson bonusExpekt bonusBetfair bonus
Kylian Mbappe6.006.006.006.00
Harry Kane6.506.506.506.50
Cristiano Ronaldo13.0013.0013.0015.00
Jude Bellingham17.0015.0015.0018.00
Olivier Giroud21.0020.0021.0023.00
Romelu Lukaku21.0020.0017.0026.00
Antoine Griezmann26.0025.0026.0026.00
Jamal Musiala26.0025.0041.0041.00
Phil Foden26.0035.0034.0031.00
Alvaro Morata34.0035.0034.0021.00
Bukayo Saka34.0030.0029.0031.00
Goncalo Ramos34.0035.0034.0034.00
Kai Havertz34.0035.0034.0021.00
Rasmus Højlund34.0035.0034.0034.00

Hvem bliver topscorer til 2024?

Ved et europæisk mesterskab kan ofte være svært at forudse, hvem der ender med den gyldne støvle. Det er ofte set, at en spiller bomber løs og uventet kan se sig øverst på topscorerlisten, men der er selvfølgelig nogle brandvarme emner, der vil gøre alt for, at de kan stå med den fornemme pris, når slutrunden er ovre.

Em 2020 topscorer odds

I EM-kvalifikationen blev belgiske Romelu Lukaku topscorer med 14 mål efterfulgt af den garvede Cristiano Ronaldo med 10 scoringer, så mon ikke de to herrer er at finde i den høje ende af skalaen, når målene skal gøres op til sommer? Feltet efter de to i EM-kvalifikationen talte Harry Kane (8), Rasmus Højlund (7) og Scott McTominay (7).

For Danmark blev Rasmus Højlund med syv mål i kvalifikationen topscorer. Danmark havde altså en af de helt store målscorer i kvalifikationen. Vi har især en fidus til Rasmus Højlund, der har været skarp for både landsholdet og i Champions League-gruppespillet.

De største favoritter ifølge bookmakerne er:

  • Kylian Mbappe
  • Harry Kane
  • Cristiano Ronaldo
  • Jude Bellinham
  • Phil Foden
  • Olivier Giroud
  • Antoine Griezmann
  • Romelu Lukaku
  • Rasmus Højlund

Hvorfor er de forskellige spillere blandt favoritterne til at vinde topscorertitlen ved EM 2024? Det får du svaret på her, hvor vi gennemgår de forskellige topkandidater til at blive topscorer ved EM 2024.

Kylian Mbappe – Den helt store favorit

Han er verdens måske bedste fodboldspiller lige nu – eller et rigtigt godt bud derpå. Han er fast mand i offensiven hos EM-favoritterne fra Frankrig og kan meget vel være den, der også sparker straffesparkene for Frankrig. Mbappe får mange muligheder for at score en masse mål ved EM. Kommer Frankrig langt, så kan Mbappe nemt være det bedste bud på en EM-topscorer.

Harry Kane – Skal det lykkes denne gang?

Med 4 mål ved EM 2020 var Harry Kane blot en enkelt scoring fra en delt førsteplads med Cristiano Ronaldo og Patrik Schick. Får England succes ved EM 2024, vil det med stor sandsynlighed være med scoringer fra Kane, der har scoret 44 mål i 45 kampe i denne sæson fordelt over Champions League, Bundesligaen og den tyske supercup, hvor han blot fik 26 minutter. Kane er sammen med Mbappe den spiller, som er topfavoritten til at blive topscorer ved EM 2024.

Cristiano Ronaldo – Kan han gøre det igen?

Det kan meget vel være Cristiano Ronaldos sidste EM-slutrunde, når den 39-årige superstjerne skal forsøge at udbygge sin EM-målrekord på 14 scoringer. Har Ronaldo en tredje EM-topscorertitel i sig? Måske. Hvor mange mål det bliver til, vil afhænge af, hvor godt Portugal klarer sig, samt hvor mange straffespark portugiserne får tildelt. Ronaldo er måske ikke det oplagte valg som årets EM-topscorer, men han er en rigtig god outsider til titlen.

Bellingham og Foden: De engelske outsidere

Udover Harry Kane har England flere stærke bud på topscorertitlen ved EM 2024 i form af Real Madrids Jude Bellingham og Manchester Citys Phil Foden. De to engelske stjerner er outsidere til titlen, da man med rette må forvente, at Kane nok får scoret flere end de to. Men får Kane ikke gang i scoringerne, så kan det meget vel være Bellingham og Foden, der skal skyde England til succes.

Giroud og Griezmann: Den vilde franske trekløver

Det er ikke kun England, der stiller til EM med en stærk offensiv trekløver, det gør Frankrig også. Udover Mbappe er også Olivier Giroud og Antoine Griezmann stærke bud på en outsider til topscorertitlen. De to vil sammen med Mbappe udgøre den fronttrio, der skal skyde Frankrig til EM-succes. Men hvem af dem skal score målene? Rollerne er måske lidt mere frie her, end hvad de må forventes at være hos England. Griezmann blev også topscorer ved EM 2016 med seks scoringer.

Romelu Lukaku – Kvalifikationens topscorer

EM-kvalifikationens topscorer, Romelu Lukaku, har noget, som han skal bevise ovenpå EM 2020, hvor han og det belgiske landshold måtte tage hjem efter gruppespillet – uden scoringer fra Lukaku. Skal Lukaku ende øverst på topscorertronen, så kræver det, at Belgien får væsentlig mere succes, da en mand ikke kan gøre det alene.

Rasmus Højlund – Bedste danske bud

Skal Rasmus Højlund være første dansker, der bliver EM-topscorer siden Henrik Larsen blev delt topscorer ved EM i 1992? Højlund er bedste danske bud på en EM-topscorer, når vi ser på de forskellige EM topscorer odds. Men Højlund skal nok score en del tidligt i turneringen, da bookmakerne ikke spår de danske drenge den store EM-succes.

Hvem er løbet med topscorerprisen ved tidligere EM?

Med 5 mål i vandt Cristiano Ronaldo og Patrick Schick den gyldne støvle ved europamesterskabet i 2020. Patrik Schick fik scoret fem mål i Tjekkiets fem kampe. Her var det blot i opgøret mod England, som Tjekkiet tabte 0-1, hvor Schick ikke kom på tavlen.

Ronaldo og Portugal fik kun fire kampe ved EM 2020, inden de blev slået ud af Belgien – der også var den eneste kamp, hvori Ronaldo ikke fik scoret.

Vi har herunder samlet et overblik over vindere af den gyldne støvle ved EM siden år 2000.

  • EM 2000: 5 mål – Savo Milosevic (Jugoslavien) og Patrick Kluivert (Frankrig)
  • EM 2004: 5 mål – Milan Baros (Tjekkiet)
  • EM 2008: 4 mål – David Villa (Spanien)
  • EM 2012: 3 mål – Alan Dzagoev (Rusland), Mario Mandzukic (Kroatien), Cristiano Ronaldo (Portugal), Mario Gomez (Tyskland), Fernando Torres (Spanien) og Mario Balotelli (Italien)
  • EM 2016: 6 mål – Antoine Griezmann (Frankrig)
  • EM 2020: 5 mål – Patrik Schick (Tjekkiet) og Cristiano Ronaldo (Portugal)

Det bliver spændende at se, hvem der til sommer kommer til at skille sig ud blandt de mange talenter og verdensstjerner, der i deres respektive ligaer har vist deres målnæse denne sæson.

Det er altid beundringsværdige at se Cristiano Ronaldo, de deltager i sit femte europamesterskab. Det er ganske imponerende for den 39-årige portugiser, der stadig har enorme kvaliteter, til at han kan blive den helt store spiller ved dette EM.

Ronaldo har allerede rekorden for flest scorede mål ved EM (14 mål) og er også den eneste spiller, der er sluttet som topscorer ved to EM-slutrunder. Spørgsmålet er næsten blot, hvor stor den skal være.

Hvem tror du, bliver topscorer ved EM 2024? Hvis du ikke er så meget til betting på spillere, så kan du selvfølgelig også finde odds på vinderen af EM 2024.

Vi har herunder samlet gældende betting bonus for de bookmakere, vi har valgt ovenfor. Hvis du vil spille hos en af bookmakerne, kan du med fordel benytte dig af deres velkomstbonus, som du finder information om herunder:

bet365
PopulærAnbefalet
Maksbonus
1.000 kr.
Procent
100%
Unibet
PopulærAnbefalet
Maksbonus
1.000 kr.
Procent
100%
bwin
Anbefalet
Maksbonus
1.000 kr.
Procent
100%
Expekt
Ny
Maksbonus
1.000 kr.
Procent
100%
Cashpoint
Maksbonus
500 kr.
Procent
100%
ComeOn
Anbefalet
Maksbonus
1.000 kr.
Procent
100%
Karamba
Ny
Maksbonus
1.000 kr.
Procent
100%
Betfair
PopulærAnbefalet
Maksbonus
500 kr.
Procent
100%
Regler og vilkår gælder. 18+ | Spil ansvarligt | Reklame.